Ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Palestyna
Rzymianie zdawali sobie sprawę ze strategicznego położenia Palestyny. Wraz ze Syrią były to najbardziej wysunięte na wschód połacie Imperium Rzymskiego, stąd bardzo starali się o utrzymanie pokoju w regionie. To oznaczało też spokój i bezpieczeństwo dla rzymskich legionów w sąsiednich regionach takich jak Anatolia czy Egipt.
Trasa Drogi Krzyżowej
Obecna jerozolimska Via Dolorosa stanowi swego rodzaju rekonstrukcję, której początki sięgają w zasadzie XII wieku, czyli czasów wypraw krzyżowych. Gdy rycerze krzyżowi przybyli z Europy do Palestyny, do Ziemi Świętej, do Jerozolimy, wtedy przybywając do miasta świętego chcieli dotknąć niejako miejsc związanych z Życiem, Męką, a zwłaszcza Śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Cyrenejczyk
Jedynymi źródłami, które mówią o Szymonie z Cyreny, są oczywiście Ewangelie. Można by powiedzieć, że wiemy o nim stosunkowo mało. Pochodził z Cyreny więc prawdopodobnie był Żydem z diaspory – Cyrena, Cyrenajka leży na terenie Afryki Północnej. Najprawdopodobniej wrócił z diaspory, wrócił z rozproszenia, zamieszkał w Jerozolimie, być może miał jakiś kawałek gruntu pod uprawę gdzieś pod murami Jerozolimy i wracał z pola. Tyle o nim wiemy. Czy to jest mało? Zależy. Chcielibyśmy wiedzieć znacznie więcej, ale myślę, że to co wiemy to całkiem dużo.
Na śmierć skazany
Reakcje ludzi na skazanie i śmierć Jezusa Chrystusa były różne – od żalu i współczucia, po trwanie w przekonaniu o słuszności Jego winy. Jednak większość mieszkańców Jerozolimy w czasie kiedy Pan Jezus zmierzał w stronę Golgoty zajmowała się swoimi codziennymi sprawami. O Jerozolimie w czasach Chrystusa.
Matka pod Krzyżem
Maryi w historii Zbawiania – użyte słowo „niewiasta” w języku hebrajskim nawiązuje do pierwszej niewiasty, do Ewy. Zatem Pan Jezus postrzega Maryją jako Nową Ewę. Jej posłuszeństwo i to czego dokonał Jezus przyniosło światu zbawienie.